Lubię szybkie desery, a wy? Dlatego dziś przedstawiam Wam najszybszy deser z jabłkami jaki ostatnio robiłam- crumble jabłkowe! Uwielbiam zimę za jabłka, desery z pachnącym cynamonem i goździkami. Miód, imbir, pomarańcze i orzechy włoskie.  Korzystam z tych składników w różnych konfiguracjach. Lubię upiec czy przygotować coś na szybko. Choć gotowanie sprawia mi przyjemność, to jest jeszcze wiele innych rzeczy, którym chcę poświęcać czas, dlatego zawsze wolałam przygotowywać ekspresowe dania. I słodkości również. Idealnie jak zmieszczę się w 15-30 minutach przygotowania. Dzięki temu mam czas na inne rzeczy. Kiedyś napisałabym dla siebie. Teraz napiszę, że dla niej. Zazwyczaj mam tylko te 15 minut podczas których pobawi się chwile sama lub zainteresuje na nowo tą samą zabawką. Ale szybko przychodzi znudzenie lub po prostu potrzeba towarzystwa mamy. Po to jestem, więc chce być dla niej. Z tego powodu idea szybkiego gotowania ma dla mnie jeszcze większą wartości.

Szukam więc prostych i szybkich przepisów. I najlepsze to są takie nieplanowane z tego co zawsze mam w domu. W zimne dni, fajnie zjeść coś na ciepło. Miałam jabłuszka, daktyle, cynamon… i tak przypomniało mi się o crumble :)

Składniki (porcja na 4 garnuszki żeliwne 250 ml):

  • 3 jabłka
  • 1,5 szklanki płatków orkiszowych
  • 0,5 szklanki daktyli
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka imbiru
  • 2 łyżki oleju kokosowego

Przygotowanie:

Jabłka obieramy ze skórki, kroimy w dowolne kawałeczki i umieszczamy w garnuszkach żeliwnych. Do osobnej miski wsypujemy płatki orkiszowe, rozdrobione w malakserze daktyle, cynamon, imbir oraz olej kokosowy. Wszystko mieszamy i posypujemy jabłuszka. Pieczemy w temperaturze 200 stopni około 20 minut, aż posypka przyrumieni się.

*zamiast daktyli można dodać 2 łyżki miodu (w więcej w zależności od preferencji smakowych)

Do przygotowania deseru użyłam rewelacyjnych garnuszków żeliwnych firmy Staub. Jabłuszka super szybko się zapiekły. Naczynia doskonale nadają się do zapiekania czy serwowania innych deserów oraz oczywiście potraw. Właściwości żeliwa sprawiły, że deserek bardzo długo pozostał ciepły. I co równie ważne doskonale się prezentował na stole :). W związku z tym mam super niespodziankę – konkurs w którym będzie można wygrać taki żeliwny garnuszek. Dla wszystkich zainteresowanych mam tylko jedno zadanie – prześlijcie przepis na najszybszy deser jaki kiedykolwiek przygotowywaliście. Wygrywa najciekawszy! Poniżej zasady konkursu. Zapraszam!

crumble jabłkowe

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs organizowany jest przez blog www.szalonamarchewka.pl wraz z firmą Ballarini, która jest sponsorem konkursu.
2. Zadanie konkursowe polega na przesłanie przepisu najszybszy deser jaki był przygotowywany przez uczestnika. Idealnie byłby by przepis był oryginalny i deser można przygotować w garnuszkach żeliwnych.
3. Jeden uczestnik może nadesłać maksymalnie 3 zadania konkursowe.
4. Spośród nadesłanych prac zostanie wybrany przez organizatora zwycięzca, który otrzyma mini garnek Zeliwny okrągły Staub o wartości 279,00 zł.
5. Czas trwania konkursu: 13-16.03.2017 r.
6. Zwycięzca konkursu zostanie podany do 3 dni po upłynięciu terminu konkursu w tym poście oraz na facebooku.
7. Nagroda zostanie wysłana przez firmę Ballarini do zwycięzcy zgodnie z indywidualnymi ustaleniami, jednak tylko w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.
8. Nie istnieje możliwość zamiany nagród na wartość pieniężną.
9. Biorąc udział w konkursie uczestnik oświadcza, że jego praca została wykonana samodzielnie i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
10. Zadanie konkursowe należy wysłać na adres: e.krawczyk@op.pl.
11. Warunkiem otrzymania nagrody jest wysłanie przez zwycięzce na adres e.krawczyk@op.pl danych do wysyłki (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, kod pocztowy, numer telefonu dla kuriera) w terminie do 3 dni od daty ogłoszenia wyników.
12. Jeśli zwycięzca nie poda danych do wysyłki zostanie wybrana druga osoba.

Powodzenia!

crumble jabłkowe