Niektóre z warzyw mają właściwości lecznicze. Naprawdę! Na przykład takie buraki. Ich historia sięga czasów starożytnych, kto wierzy w bajki może przeczytać, że nawet Afrodyta zawdzięczała mu swoją urodę:) W Polsce jadał je Władysław Jagiełło, a wraz z nim lud jego. Przemierzył cały świat, jednak wszystkie znane nam odmiany buraków pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie do dzisiaj na Bliskim Wschodzie. 

Buraki są bardzo bardzo zdrowe! Zawierają mnóstwo witamin i minerałów takich jak potas, żelazo, magnez itp. Są zasadotwórcze, odkwaszają organizm – dlatego powinniśmy je jadać z mięsem. Jednak najlepszy i najzdrowszy jest burak kiszony….

 …i co jeszcze? Poniżej przedstawiam Wam  
7 powodów, dla których warto jeść buraki

Zajdź w ciążę z burakiem!
Te popularne warzywa zawierają bardzo dużą ilość kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego też kobiety planujące ciążę powinny często obcować z burakami, a nie tylko z potencjalnymi ojcami :) Chyba, że oni również kwalifikują się pod tę kategorię.
Czekoladowe ciastko burakowe
Pewnie wszyscy znają ciasto marchewkowe. A czy znasz ciasto z buraków? Tak, naprawdę, można upiec pyszne ciasto, którego składnikiem będą buraki. Zawierają dużo cukru, dzięki czemu wypiek będzie zdrowszy. Połączenie czekolady i buraków to naprawdę pyszne połączenie :)
Walcz z wirusami
Buraki wzmacniają nasz organizm i pomagając w walce z wirusami. Są idealne podczas okresów zimowych, kiedy jesteśmy narażeni na częste infekcje. Buraki mają też działanie wykrztuśne, dzięki czemu pomagają zwalczać kaszel. 

Najważniejsza zasada – jeść mięso z burakami!
Są zasadotwórcze i to również ogromna ich wartość. Pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową naszych organizmów. Jej zaburzenie może powodować bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowa. Jedź buraczki z mięsem, które zakwasza organizm. Jeśli oczywiście musisz jeść mięso, bo możesz zjeść równie dobrze same buraczki:)
Burak walczy z rakiem! Serio, serio!
Betanina – to antyutleniacz chroniący nas przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Z tego powodu buraki są warzywem, które najskuteczniej zwalcza raka. 2 szklanki soku z buraka pomagają znacząco poprawić stan chorego na nowotwory układu pokarmowego. Warto go oczywiście pić profilaktycznie. Prócz dostarczenia ogromnej porcji wartości odżywczych, możemy wspomóc leczenie wielu chorób (nadciśnienie, choroby układu pokarmowego itp.)
Cyjanek wcale nie jest taki zły! A tym bardziej jak jest anty! 
Buraki zawierają takie śmieszne barwniki, które nazywają się antycyjany. To co same, które są zawarte w czerwonym winie. Zwiększają naszą odporność, spowolniają proces starzenia się i przeciwdziałają nowotworom.Taki cyjanek to ja chętnie spożyję :)
Bądź dumnym burakiem!
Jesteś tym co jesz. No i co z tego, że będziesz burakiem?Lepiej być zdrowym burakiem niż chorym …. hmmm nieburakiem 😛

Na zdrowie!

Szklanka soku z buraków potrafi zdziałać cuda: uchroni przed katarem, uwolni od zgagi, obniży ciśnienie krwi i doda sił.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze_33942.html

Szklanka soku z buraków potrafi zdziałać cuda: uchroni przed katarem, uwolni od zgagi, obniży ciśnienie krwi i doda sił.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze_33942.html